Pierwszy samochód z drukarki 3D

Jak powstał pierwszy samochód 3D ?

Wielowarstwowy model: pierwszy na świecie samochód zbudowany przez drukarki 3D.

Warstwa po warstwie, cal po calu – tak oto powstał pierwszy na świecie samochód 3D. Pierwszy samochód 3D wydrukowano we wrześniu 2014 roku w USA. Auto powstało za pomocą drukarki 3D w budynku International Technology Manufacturing Show w Chicago.

Cały proces „budowy” auta – druku 3D trwał zaledwie trzy dni (dokładnie 44 godziny), a całkowity koszt produkcji wyniósł 18 tys. dolarów. Jazdy próbne zakończyły się sukcesem.

 

Strati pierwsze auto 3d

 

„To kolejny wynalazek, który zmieni doświadczenia konsumentów i udowodni, że samochód może powstać w zupełnie inny sposób” – deklaruje John Rogers, prezes Local Motors.

To nietypowe auto nazwano Strati, co po włosku oznacza „warstwy”. Nazwa samochodu wiąże się zatem nierozerwalnie z innowacyjnym sposobem jego produkcji. Auto zostało wydrukowane w jednym kawałku za pomocą procesu zwanego direct digital manufacturing. Strati zostało zaprezentowane w McCormick Place w Chicago. To dwuosobowy pojazd elektryczny, który po naładowaniu może przejechać ok. 200 km.

Maksymalna prędkość, jaką osiąga auto 3D to 60 km/h, co czyni go idealnym pojazdem do poruszania się po mieście.

 

druk 3D pierwszy samochód 3d

 

drukowany samochód strati

Jednym z największych atutów Strati jest fakt, że auto składa się tylko z pięćdziesięciu elementów. Dla porównania większość istniejących na rynku samochodów zbudowano z ok. 6 tys. części. Najważniejszym elementem samochodu 3D jest plastikowy kadłub wydrukowany ze specjalnego granulatu, na ogromnej trójwymiarowej drukarce 3D.

Oczywiście części mechaniczne pojazdu, takie jak: silnik elektryczny, akumulator, zawieszenie, wiązki elektryczne, reflektory, felgi i szyby zostały wyprodukowane w tradycyjny sposób. Natomiast pozostałe komponenty samochodu, m.in. deska rozdzielcza i fotele wydrukowano z włókna węglowego.

prototyp 3D samochód
Na razie auto kosztuje co najmniej 18 tysięcy dolarów. Marzeniem konstruktora jest, żeby było tańsze i ogólnie dostępne.
Już dziś możemy stać się świadkami przełomu dokonującego się w przemyśle motoryzacyjnym za sprawą technologii spod znaku 3D. Oto krótka foto-relacja z przebiegu całego przedsięwzięcia:


Źródło: Local Motors. Courtesy of Local Motors.